Hea elu gluteenivaba dieet 

Hea elu gluteenivaba dieet 

Gluteenivaba dieet on tänapäeval populaarne mitte ainult tsöliaakiahaigete seas. Kuigi teaduslikult pole see päris tõestatud, aitab gluteenivaba toit tihti kaasa seedeorganite heaolule ka teistel inimestel. Gluteenivabade toodete populaarsust näitab ka selliste toodete lai valik.

Mereakadeemia lektor, Moilas Oy tootearendusjuht Mirja Kiurusalmi käis Eckerö Line’il rääkimas gluteenivabast toitumisest, tsöliaakiast ja Moilas Oy gluteenivabadest toodetest.

Pieksämäel Naarajärvel asuv Perheyritys Moilas Oy tegevus algas juba 1955. aastal selle asutaja Saimi Moilase küpsetatud rukkileivaga. Oy Moilas GF Ltd. on Moilas Oy tütarettevõte, mis on nüüdseks kasvanud Euroopa üheks suurimaks ja automatiseerituimaks leivatööstuseks. Esimesed gluteenivabad tooted valmisid siin juba 1985. aastal ning tegevuse laienedes avati 1998 gluteenivabadele toodetele eraldi pagaritöökoda.

Mis tsöliaakia?

Tsöliaakia on eluaegne autoimmuunne haigus, mille ainus raviviis on range gluteenivaba dieet. Tsöliaakiat aetakse ravimeetodi tõttu tihti segi allergia või toiduainete talumatusega. Tsöliaakia puhul inimene reageerib nisus, odras ja rukkis leiduvale proteiinile, gluteenile. Kui tsöliaakiahaige sööb gluteenisisaldusega toitu, käivitub organismi kaitseks nende immuunsüsteem, mis kahjustab peensoole limaskesta ning põhjustab hattude täielikku või osalist hävimist ja sooltepõletikku.

Tsöliaakia sümptomid on inimestel erinevad, ulatudes soolestiku- ja nahasümptomitest täiesti sümptomivaba tsöliaakiani. Isegi kui tsöliaakia on sümptomivaba, kahjustab see siiski limaskesta ja põhjustab häireid toitainete verre imendumisel.

Gluteenivaba dieeti järgivad tihti ka teised, nagu näiteks viljale allergilised ja gluteenitundlikud inimesed. Kuigi teaduslikud tõendid puuduvad, on siiski tõdetud, et gluteenivaba toitumine toetab ka teiste haiguste, nagu näiteks atoopilise dermatiidi või soole ärritussündroomi (IBS) ravi. Paljud on ka tundnud, et gluteenivaba dieeti järgides tunnevad nad end lihtsalt paremini, märgib Kiurusalmi. Tänapäeval on tihti kogu peosöökidel pakutav toit gluteenivaba.

Pakutakse muudki kui riisikooki

– Gluteenivabade toodete kvaliteet on viimastel aastatel muutunud tunduvalt paremaks ja valik mitmekesisemaks. Tänapäeval leiab gluteenivabas vormis laias valikus pastat, leiba ja muudki, mis on väga maitsvad, jutustab Kiurusalmi.

Kaer on suurepärane toode, kuna selle erineva proteiinistruktuuri tõttu sobib see ka tsöliaakiahaigele. Siin peab küll olema tähelepanelik, kuna toodet võidakse valmistada samas tehases gluteeni sisaldavate toodetega, mistõttu puutub kaer kokku gluteenisisaldusega toorainega. Tsöliaakiahaigele sobivat kaera on käsitsetud põllult kuni pakendamiseni gluteenisisaldusega viljadest lahus. 

Moilas Oy tootevalikust leiab palju erinevaid leivatooteid, taignaid, koogijahusid, magusaid hõrgutisi ja uudistooteid, mida leivaküpsetamisel kasutada – näiteks Pulla&Munkki Mix ning juuretisega leivaküpsetamiseks sobivat hapuleivajahu segu. Moilas Oy kõik tooted külmutatakse kahe tunni jooksul küpsetamisest, mistõttu toode jõuab kliendini parimas seisus. Kiire külmutamine väldib toote kuivamist külmutamise ajal, mistõttu toode on pärast ülessulatamist sama mahlakas kui värskelt ahjust tulnuna.

Moilas Oy:n tuotekehittäjä Mirja Kiurusalmen luento kiinnosti m/s Finlandialla matkustaneita Raakel Meittamoa ja Risto Ekbladia: "Oli mukava saada tarkempaa tietoa gluteenittomista tuotteista."

Häid vihjeid loengult

MS Finlandia reisijad Risto Ekblad ja Raakel Meittamo tulid loengut kuulama huvitava teema tõttu. Neil on oma kogemus gluteenivabade toodete heast mõjust, kuigi tsöliaakiat kumbki ei põe.

– Loeng oli huvitav ja sisukas, oli kasulik saada gluteenivabade toodete kohta täpsemat teavet, kiidab Ekblad. 

Ka laeva peakokk Tuomas Sillanpää tuli saama soovitusi oma tööks ja tütre gluteenivabaks dieediks.

– Leidsin huvitavaid mõtteid leivaküpsetamiseks, mida kasutada nii tööl kui koduski.

Moilas Oy tooteid leiab MS Finlandia restoranidest ja loomulikult ka hästivarustatud toidukauplustest.